سرخط خبرها
خانه / معرفی شهر / جاذبه های گردشگری / جاذبه های گردشگری شهرستان فریدونکنار

جاذبه های گردشگری شهرستان فریدونکنار

جاذبه های گردشگری

منابع آبی

دریا : فریدونکنار به طور تقریب با ۹ کیلومتر ساحل شنی در امتداد دریای خزر ، از معدود سواحل زیبای شمال کشور می باشد که چشم اندازهای منحصر به فرد و بکر آن می تواند سالانه جاذب گردشگران زیاد داخلی و خارجی گردد .

عواملی مانند ماسه ای بودن ساحل فریدونکنار و کم عمق بودن دریای آن تا عرض ۵۰ الی ۱۰۰ متری ، محیطی مناسب را برای شنا و تفریح در ساحل مهیا ساخته است که به طور بالقوه کمتر ساحلی دارای اینگونه مزیت ها می باشند.

رودخانه : رودخانه مرکزی شهر در گذشته به نمازرود معروف بوده است . این رودخانه از مرکز شهر گذشته و شهر را به دو قسمت شرقی – غربی تقسیم می کند . رودخانه مذکور از پیوستن انشعابات کوچکتر در شالیزارها به نام کچپ رود ، ولیک رود و مهلبان رود دوم ، تشکیل شده است که امروزه به رودخانه مرکزی معروف می باشد . این رودخانه با گذشتن از مرکز شهر، در امتداد مسیر خود چشم اندازهای زیبایی را ایجاد کرده است که با زیبا سازی و رسیدگی بیشتر می توان توجه گردشگران زیادی را به خود جلب کند.

مناظر طبیعی

تالاب ها:

تالاب فریدونکنار در جنوب شرقی شهر فریدونکنار قرار دارد با مجموعه متنوعی از گیاهان و جانوران آبزی، به یکی از غنی‌ترین اکوسیستم‌های تالابی شمال کشور تبدیل شده‌است. این تالاب ۵۴۰۰ هکتار وسعت دارد و زمستان هر سال حدود ۱۰۰ هزار پرنده مهاجر میزبان آن می‌شوند که بیشتر آنها از انواع مرغابی و بقیه پرندگانی چون غاز وحشی، انواع قو، باکلان، پرلا، کشیم، حواصیل، مرغ سقا، قره‌غاز، شاهین و عقاب شاهی هستند. نادرترین موجود زنده ایران که تنها یک عدد از آن باقی مانده‌است، در این این تالاب زندگی می‌کند

درناها با اندامی بلند ، آوای موزون و رقص باشکوه شان ، زیبایی خاصی به طبیعتت می بخشند . درنای سیبری پرنده ای است مورد توجه جهانی که در معرض انقراض است و چندین پیمان و یادداشت تفاهم بین المللی برای حفاظت از این پنده منعقد شده است . جمهوری اسلامی ایران یکی از امضاء کنندگان یادداشت تفاهم صورت گرفته است که آخرین نشست آن در سال ۱۳۷۷ در شهر رامسر برگزار گردید و کشورهای عضو، متعهد به فعالیت هایی در جهت حفاظت از این پرنده گردیدند.

 

اکوسیستم های حیاتی و زیستگاه پرندگان مهاجر هستند که به دلیل تأمین بخشی از پروتئین مورد نیاز ، ذخیره سازی آب زراعی ، تغذیه سفره آبی زیرزمینی ، کاهش بار آلودگی ، تلطیف هوا و جاذبه های گردشگری حائز اهمیت می باشند .

فریدونکنار را به عنوان معدود شهرهای ساحلی شناخت که علاوه بر برخورداری از جاذبه های ساحلی ، دارای تالاب هایی با چنین پتانسیل بالا می باشد که می توان با برنامه ریزی های مناسب عامل جذب گردشگران داخلی و خارجی گردد .

مسیر دسترسی به تالاب فریدونکنار :

از جاده فریدونکنار به آمل یا بزرگراه بابلسر به بابل استفاده کنید. در فاصله دو سه کیلومتری جنوب بابلسر و فریدونکنار جاده‌ای وجود دارد که از کنار این تالاب می‌گذرد.

 

در اهمیت این تالاب ۵۴۰۰ هکتاری همین بس که نادرترین موجود زنده ایران، زمستان‌ها را در این تالاب می‌گذراند. این درنای سیبری که آخرین بازمانده نسل خود در فریدونکنار است، مدام میان ایران و روسیه در حرکت است. البته به جز این درنا، پرندگان دیگری مثل انواع غاز، مرغابی، قو، باکلان، پرلا، کشیم و حواصیل گرفته تا پلیکان، قره‌غاز، شاهین، عقاب دریایی و عقاب شاهی هم در این تالاب زندگی می‌کنند. در اطراف تالاب درختان شمشاد، بید، داغداغان و زبان گنجشک را می‌توان مشاهده کرد.

جاذبه های ورزشی

استادیوم ورزشی آزادی شامل زمین چمن فوتبال همراه با پیست دو میدانی بوده که مسابقات لیگ فوتبال هر ساله در آن برگزار می گردد. در کنار این زمین چمن ، سالن ورزشی شهدا واقع شده است که به صورت چند منظوره از آن استفاده می شود .

استادیوم ورزشی هلال احمر شامل سالن ورزشی و زمین فوتبال است که زمین فوتبال آن از کیفیت خوبی برخوردار نیست .

باشگاه کشتی و وزنه برداری که در داخل بازار روز واقع شده

سالن ورزشی آموزش و پرورش ، که زیر نظر اداره آموزش و پرورش شهر می باشد . همچنین زمین فوتبال درخشان که بنابر طرح ریاست جمهوری سالن بانوان در حال احداث می باشد .

تاسیسات و تجهیزات گردشگری

صدف در خیابان امام ، بلوار بسیج – درنا در خیابان امام ، پارک لاله ، ساحل غربی – مازرون در خیابان امام ، پارک لاله ، ساحل شرقی – رز در خیابان شهید نامجو – مروارید در خیابان شهید نامجو – نامی در خیابان شهید نامجو – پلاژ شهرداری ، خیابان امام ، خیابان جهاد – پلاژ شهرداری ، خیابان شهدا ، خیابان معلم ختم می گردد.

شهرک های و مجتمع های مسکونی – تفریحی:

خزر شهر شمالی و جنوبی ، دریاکنار ، دریاسر ، خزر کنار ، مجتمع ایرانگردی و جهانگردی ، شهرک فرزاد شهر ، اردوگاه شهید رجایی و چندین مجتمع ویلایی در تمام فصول سال به ویژه ایام تابستان پذیرای گردشگران و مسافران می باشد.

ساحل ماسه‌ای با امتداد بیش از ۱۰ کیلومتری.

پل تاریخی شهرستان فریدونکنار (که زمان ساخت آن به سالهای حکومت رضا شاه و توسط مهندسین آلمانی می‌باشد که شهر راه به دو بخش شرقی و غربی تقسیم می‌کند)

زمین‌های شالیزاری.

بازار فصلی پرندگان وحشی.

باغ پرندگان.

پارک جنگلی زاهدکلا و سوته.

پارک ساحلی لاله.

پل میلاد.

سقاخانه تاریخی کریمکلا (اوکسر)

بازار هفتگی (شنبه بازار)

ساختمان قدیمی شهرداری و ساختمان فعلی شورای شهر.

پارک جزیره.

مراکز خرید

برنج محلی بخصوص طارم یا سنگه طارم که محصول خاص و سنتی این شهر می‌باشد. ماهی (کفال، کولی، کپور، سفید، اوزون برون و…)- خاویار ماهی اوزون برون یکی از محصولات این منطقه بوده که از مرغوبترین خاویارهای دنیاست که شهرت جهانی داشته و در این منطقه از دریای مازندران نیز صید می‌شود- میوه‌های مختلف فصلی (پرتقال، انار، نارنگی، ازگل، سیب، لیمو، انجیر و…)

 

شهر فریدونکنار از سمت شمال به دریای خزر، از سمت شرق به شهرستان بابلسر، از جنوب به شهرستان آمل و از غرب به شهرستان محمود آباد محدود می شود. این شهر در استان مازندران و بر روی جلگه پست و ساحلی جنوب دریای خزر قرار گرفته است وضعیت آب و هوایی این شهر مانند دیگر نقاط  شمال کشور معتدل می باشد. دما در گرمترین ماه سال (مرداد) به ۳۰ الی ۳۵ درجه سانتی گراد  می رسد. فریدونکنار  شهری است که اقامتگاه و تفریگاه مسافران زیادی است که از جمله دلایل آن، ساحل زیبا و دریای مطمئن آن، امکان خرید برنج مرغوب و… است. همچنین علاقمندان به گوشت پرندگان و ماهی بازار این شهر مناسب است چرا که فریدونکنار محیط زیستی مناسبی برای پرندگان و آبزیان است.

طول سواحل فریدونکنار به طور تقریبی نزدیک به ۸ کیلومتر می رسد. شیب ملایم، عمق کم آن تا فاصله زیاد، بستر شنی مناسب جهت شنا و تفریح، آلودگی نفتی کم و دسترسی راحت و آسان به ساحل از مزیت های ویژه ساحل فریدونکنار می باشد. در ساحل فریدونکنار طرح سالمسازی دریا هر ساله در تابستان برپا می شود تا محیط امن تری برای شنا فراهم گردد.

دسترسی به پلاژ فریدونکنار از طرق خیابان امام، میدان ماهی به سمت دریا است.

باغ پرندگان و پارک لاله فریدونکنار

باغ پرندگان شهر فریدونکنار در پارک لاله این شهر و در جوار دریای خزر واقع شده و مسافران با گذر از این پارک میتوانند از زیبایی های این مکان به یاد ماندنی دیدن کنند و البته این نخستین باغ پرندگان شمال کشور است که و با حضور پرندگانی چون مرغابی‌های هوایی، غازهای وحشی، پلیکان، قو، مرغ وحشی و خوتکا و برخی از پرندگانی که از نواحی سیبری به ایران مهاجرت می کنند شکل گرفته است.

پارک لاله فریدونکنار که در کنار دریا واقع شده است دارای امکانات بهداشتی، نمازخانه و  آلاچیق های ساحلی است که مسافرانی که می خواهند با چادر شب را در محیطی امن بگذرانند مکان مناسبی است.

بازار ماهی فریدونکنار

بازار ماهی فریدونکنار یکی از قدیمی ترین مکان های عرضه ماهی در شمال کشور است. برای رفتن به بازار ماهی فریدونکنار بعد از گذشتن از میدان ماهی نیاز است تا حدود ۳ کیلومتر به سمت محمودآباد مسیر را ادامه بدهید قبل از شهرک حوزه کبیری، سمت راست خود می توانید بازار ماهی فریدونکنار را ببینید. در بازار ماهی فریدونکنار انواع ماهیان استخوانی دریای خزر با ارزش غذایی بالا وجود دارد ماهی هایی همچون ماهی سفید، کپور، کفال، کولی، سوف و…

برای خرید ماهی با کیفیت مرغوب و قیمت مناسب دیدن بازار ماهی فریدونکنار را به شما پیشنهاد می کنیم. البته بازار دیگر فریدونکنار که بازار محلی آن است در مرکز شهر واقع شده است که برای خرید میوه، ترشیجات، پرندگان و… می توانید به آنجا مراجعه کنید. بازار فریدونکنار کمی بعد از پل اصلی شهر قرار دارد. از دیگر محصولات معروف فریدونکنار برنج مرغوب آن است.

 

 

زیارت گاه ها و اماکن مقدس

عبارتند از: تکیه معصوم زاده، سید نظام، سید شریف، ابوالفضلی، امامزاده قاسم، سید صالح. سید صالح ابوالفضلی و و امامزاده قاسم در روستای کاردگر محله و بقیه در شهر فریدونکنار هستند.

 

درباره ی روابط عمومی شورا

همچنین ببینید

جلسه نقد و بررسی ۱۲ اثر ارائه شده در فراخوان طراحی سردرب پارک لاله فریدونکنار.

جلسه اعضای شورای اسلامی شهر و واحد زیباسازی شهرداری در خصوص نقد و بررسی از …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *